Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiraya verenin hapis hakkı nedir?

Gayrimenkul kiralamalarında mal sahipleri bazı hak ve sorumluluklara sahip oluyor. Peki, kiraya verenin hapis hakkı nedir?


Gayrimenkul kiralamalarında mal sahipleri bazı hak ve sorumluluklara sahip oluyor. Bu haklar arasında kiraya verenin hapis hakkı da yer alıyor.


Taşınmaz kiralarında kiraya veren, işlemiş bir yıllık ve işlemekte olan altı aylık kira bedelinin güvencesi olmak üzere, kiralananda bulunan ve kiralananın döşenmesine veya kullanılmasına yarayan taşınırlar üzerinde hapis hakkına sahip oluyor.


Kiraya verenin hapis hakkı, alt kiracının asıl kiracıya olan kira borcunu aşmamak üzere, alt kiracının kiralanana getirdiği aynı nitelikteki taşınırları da kapsıyor.


Hapis hakkı, kiracının haczedilemeyen malları üzerinde kullanılamıyor.


Üçüncü kişilere ait olan eşya

Üçüncü kişilerin, kiraya verenin kiracıya ait olmadığını bildiği veya bilmesi gerektiği eşya ile çalınmış, kaybolmuş veya başka bir biçimde malikinin elinden iradesi dışında çıkmış eşya üzerindeki hakları, kiraya verenin hapis hakkından önce geliyor.


Kiraya veren, kiracı tarafından kiralanana getirilmiş olan taşınırların kiracının mülkiyetinde olmadığını kira sözleşmesi devam ederken öğrendiği hâlde, sözleşmeyi en yakın fesih döneminin sonu için feshetmezse, bu eşya üzerindeki hapis hakkını kaybediyor.


Hakkın kullanılması

Kiracı, taşınmak veya kiralananda bulunan taşınırları başka bir yere taşımak istediği takdirde, kiraya veren, alacağını güvence altına almasını sağlayacak miktardaki taşınırı, sulh hâkiminin veya icra müdürünün kararıyla alıkoyabiliyor.


Alıkoyma kararının konusu olan eşya, gizlice veya zorla götürülürse, götürülmelerinden başlayarak on gün içinde kolluk gücünün yardımıyla kiralanana geri getiriliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com