Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kiraya yüzde kaç zam yapılır 2016?

Genellikle senelik olarak yapılan kira sözleşmesinde sürenin uzaması durumunda kira bedeline zam yapılıyor. Peki, kiraya yüzde kaç zam yapılır 2016?


Kira sözleşmesi taşınmaz mal kiralamalarında imzalanıyor. Genellikle senelik olarak yapılan kira sözleşmesinde sürenin uzaması durumunda kira bedeline zam yapılıyor.


Kira bedeline yapılacak zam kanunda belirtilen oranlardan yüksek olamıyor. Peki, kiraya yüzde kaç zam yapılır 2016? 


Borçlar Kanunu gereğince tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Bu oranlar, her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor.


Kira artış hesaplamasında ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor.


Örnek hesaplama

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,52 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,52 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,27 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,87 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %5,47 artış gösterdi.


Kira artış oranı: yüzde 5,47

Kira bedeli: 1000 TL

Zam bedeli: 54,7 TL

Zamlı kira bedeli: 1054,7 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com