Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kışla Meydanı – Tunceli

Seyit Rıza heykelinin de dikili olduğu, Tunceli'nin Munzur Nehri manzaralı meydanıdır. Kışla Meydanı’ndaki park 2010 yılında yapıldı.Kışla Meydanı – Tunceli

Kışla Meydanı, TunceliKışla Meydanı’ndaki parkta neler var?


Tunceli Belediyesi tarafından Moğultay Mahallesi Kışla Meydanında park projesi 2010 yılı itibariyle hayata geçirildi.  

Bin 250 metrekare büyüklüğündeki park alanı içerisinde Seyit Rıza heykeli, konser-miting-dinletiler için platform, çocuk oyun alanı, tuvalet, ahşap gölgelikli oturma alanları ve oturma duvarları yapıldı.


Proje tamamlandığında vatandaşlar, yeşille çevrelenmiş bir alanla Munzur’un güzelliğini tepeden seyretme olanağına ve kent alanına kavuşmuş oldu.Seyit Rıza heykeli Kışla Meydanı’nda ne zaman açıldı?


Seyit Rıza heykeli, Tunceli'de, her yıl geleneksel olarak düzenlenen, Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin 10'uncusunun başladığı 29 Temmuz 2010 günü Tunceli’nin Kışla Meydanı'nda BDP’li milletvekillerinin de katıldığı törenle açıldı.


Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, idam edilen Seyid Rıza'nın beton bir zemine oturmuş halde yaptırdıkları heykelini açtı.


Seyid Rıza'nın heykelini yaptıran Belediye Başkanı Edibe Şahin, heykelin kaldırılacağını düşündükleri için bronzdan yapmadıklarını belirterek şunları söyledi: "Biz heykeli yaptırdığımız zaman Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda ciddi tartışmalar vardı ve heykelin kaldırılabileceğini düşündüğümüz için bronzdan yapmadık. Sert plastikten yaptık. Şimdi bronz bir heykel ve Dersim katliamı sırasında katledilen kadınları sembolize eden daha farklı bir heykel yapıyoruz. Seyid Rıza'nın heykelini de yeniden bronz olarak yaptıracağız."