Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kızılay binası - Ankara

Kızılay'a adını veren bina. AVM haline getirilen Kızılay binası, 2009'da bugünkü yatırımcısı Karsaklar-Sementa Tekstil-Tango Tekstil-Renkyol Yapı-Güvensoy İnşaat Ortak Girişimi'ne 114 milyon 202 bin 479 dolar karşılığında 25 yıllığına kiraya verildi.Kızılay binası - Ankara
Kızılay AVM, Ankara


Kızılay binasının mimarı kimdir?


Ankara’nın merkezi durumunda bulunan Kızılay Meydanı’na adını veren ve Erken Cumhuriyet döneminde 1929 yılında yapılan bina, Avusturyalı mimar Rober Öerley tarafından projelendirilmiştir. 


1920’lerin başında binanın inşası öncesi burada, ortasında Barok üslupta bir heykel grubunun taşıdığı su kabından akan suların toplandığı bir havuz bulunması nedeniyle meydan Havuzbaşı adını taşıyordu. O günlerin Havuzbaşı Meydanı’nda gezilir, oturulur ve konserler dinlenirdi.


Ankara’nın Kızılay bölgesi hakkındaki detaylı bilgiler için tıklayın!Kızılay binası son halini ne zaman aldı?


Kızılay yönetimi, kentin gelişmesi ve yöredeki arsaların çok değerlenmesiyle, kuruma gelir sağlamak amacıyla bu binayı yıkıp yerine bir rant binası yapabilmek için, şimdiki projeyi uygulamaya başlamıştır. 1992 yılında yarışmayla belirlenen Nesrin-Affan Yatman’ın projelendirdiği şimdiki binanın inşaatına başlanmıştır.


Eski binanın yıkılmasıyla, çevresindeki park, hatta parkta bulunan ve Ankaralıların belleğine yerleşmiş olan büfe de kaybolmuş ve eskiden yeşil bir alan olan Kızılay bugün yalnızca bir kavşak niteliği kazanmıştır. (Kaynak: Ankara Enstitüsü Vakfı)


Ankara'nın meydanına adını veren Kızılay'a ait ve 1979 yılında yıkılan Kızılay binasının ardından 1980 yılında ihale yapılmış, çıkan anlaşmazlık sonucu 1993’te yapımına başlanan bina yıllardır boş kalmıştı.Kızılay binası ne zaman AVM oldu?


Ankara'nın Kızılay Meydanı'na adını veren ve uzun inşaat dönemi nedeniyle dikkatleri üzerine çeken bina, Ocak 2012’de Kızılay Alışveriş Merkezi olarak açıldı.


Ortak Girişim Grubu, 25 yıllığına işletme hakkını elde ettiği binanın, inşaatını tamamladı.


20 bin metrekare alana sahip olan ve günde 50 bin kişinin ziyaret etmesi öngörülen Kızılay Alışveriş Merkezi'nde, birçok büyük markanın da aralarında olduğu 110 mağaza yer alıyor.


Çocuk oyun alanları, eğlence merkezleri, lazer arenası da bulunan Kızılay Alışveriş Merkezi'nin, 300 araçlık otoparkı bulunuyor.Kızılay binasının AVM oluş sürecinde neler yaşandı?


Affan Yatman'ın 1980 yılında birinci seçilen projesiyle yapımı planlanan ve çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle temeli, ancak 1993 yılında atılan bina, 1999 yılında yap-işlet-devret yöntemiyle 25 yıllığına bir mağazaya kiralandı.


Mağazanın 2001 yılında yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle inşaatına devam edemediği bina, Türk Kızılayı ile söz konusu mağaza arasında dava konusu oldu.


Tarihi binanın 1979’da yıktırılmasının ardından Affan Yatman'ın 1980 yılında birinci seçilen projesiyle yapımı planlanan ve çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle temeli ancak 1993 yılında atılan bina, 1999 yılında yap-işlet-devret yöntemiyle 25 yıllığına Beğendik Mağazası'na kiralandı.


Beğendik'in 2001 yılında yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle inşaatına devam edilen bina, bu Türk Kızılayı ile Beğendik arasında dava konusu oldu. 2003 yılında taraflar arasındaki sözleşmenin iptal edilmesiyle ortada kalan bina, 2009'da ise bugünkü yatırımcısı Karsaklar-Sementa Tekstil-Tango Tekstil-Renkyol Yapı-Güvensoy İnşaat Ortak Girişimi'ne 114 milyon 202 bin 479 dolar karşılığında 25 yıllığına kiraya verildi.Kızılay AVM’nin özellikleri neler?


Günde 50 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen ''Kızılay AVM''ye, aradaki tünelle metrodan geçiş yapılabilecek. Kızılay AVM Genel Müdürü Mustafa Tosuner, ''Kızılay Meydanı'nda günde 1,5 milyon kişi yürüyor. Biz bunun sadece yüzde 3'üne talibiz'' dedi.


Kızılay AVM Genel Müdürü Mustafa Tosuner, Ankara'nın en çok ziyaret edilen AVM'si olmayı hedeflediklerini belirterek şunları dile getirdi: ''Yapılan istatistiklere göre Kızılay Meydanı'nda günde 1,5 milyon kişi yürüyor. Biz bunun sadece yüzde 3'üne talibiz. Bu da 45-50 bin kişi demek. Bu anlamda şehrin meydanında olması ve Ankara Metrosu'ndan AVM'ye tünelle direk geçişin yapılabilmesi en büyük avantajımız'' dedi.