Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Komodor Remzi Bey Yalısı

1971 yılında yaptırılan yalı, 2013 Haziran ayında icradan satışa çıktı. Sevinç İnönü’nün mülkiyetinde olan Komodor Remzi Bey Yalısı, icradan satılmaktan son anda kurtuldu.Komodor Remzi Bey Yalısı


Komodor Remzi Bey Yalısı nerede?


Komodor Remzi Bey Yalısı; 1917 yılında Komodor Remzi Bey tarafından yaptırıldı. İstanbul Anadolu Yakası’nda Beykoz ilçesinin Anadolu Hisarı Mahallesinde yer almaktadır. Eylül 1922’de, yeniden inşa edilmek üzere tamamen yıktırılmıştır. 1924-1925’de Mümtaz Aktay Paşa’ya satılan yalı, 1972 yılında Armatör Ali Sohtorik’in kızı ve Prof. Dr. Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü’nün mülkiyetine geçmiştir.


Komodor Remzi Bey Yalısı’nın mimari özellikleri nedir?


Neoklasik üsluptaki yalı, kargir bir bodrum kat üzerine üç katlı inşa edilmiştir. Bodrum katta servis bölümleri, üst katlarda ise odalar yer almaktadır. Ahşap yalının, cepheleri yalın bir görünüme sahiptir. Yapının denize bakan cephesinde, her katta, basık kemerli, dikdörtgen söveli pencereler bulunmaktadır. Katlar arası bir silme ile belirlenmiştir. Birinci katta, ortadaki iki pencere, kapı şekline sokulmuş ve önüne bir balkon ilave edilmiştir. Balkon korkulukları demirdir. Alt yapı konsollu bir saçak kornişiyle, çatı katı  üçgen bir alınlıkla sonlandırılmıştır.


Yalı zemin üstü üç katlıdır. Ayrıca yan kısmına eklenmiş olan bölüm bodrum üstü iki katlıdır. Ahşap olan yalının cephe görünümünde mimari bir süsleme elemanına rastlanmamaktadır. Yalnızca cephe dikdörtgen söveli, her katta dörder pencere bulunmaktadır. Birinci kattaki ortadaki iki pencere kapı şekline sokulmuş ve önüne bir balkon ilave edilmiştir. 


Yalı ahşap çatılı olup, ön kısmında çatı üçgen bir alınlık şeklindedir. Yakın tarihlerde restore edilmiş ve iyi bir durumda günümüze gelebilmiştir.


Komodor Remzi Bey Yalısı’nın satışı ne oldu?


İstanbul Anadolu Hisarı'nda yer alan Sevinç-Erdal İnönü çiftine ait Komodor Remzi Bey Yalısı, icradan satışa çıkarıldı. Bedeli 7,6 milyon TL olan yalı satılmaktan son anda kurtuldu. Sevinç İnönü, son anda çektiği kredi ile yalının borcunu ödeyerek satılmasını engellemiş oldu.


Komodor Remzi Bey Yalısı’nın fiziksel özellikleri nedir?


Plan özellikleri: Bodrum + zemin kat + 2 normal katlı kagir yapı

Mimari üslup: Neo – Klasik