Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut alımında devlet katkısı haftaya başlıyor!

Konut alımında devlet katkısı yönetmeliği 26 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giriyor. Buna göre, ev alana 15 bin lira devlet katkısı haftaya başlıyor.


Konut alımında devlet katkısı yönetmeliği 26 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giriyor. Buna göre, ev alana 15 bin lira devlet katkısı haftaya başlıyor.


Bu tarihten itibaren bankalara gidilip konut hesabı açılarak konut kredisi peşinatı için biriktirenlere devlet katkıda bulunacak.


İlk konut devlet desteği ödemeleri 3 sene sonra; 2019 yılında alınabiliyor. Bu katkı Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten karşılanır ve hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödeniyor.


İLK KEZ EV ALANLAR BAŞVURABİLİR

Ev alana devlet desteği uygulamasına; tamamı kendisine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşları müracaat edebiliyor. Ancak müracaat yurtiçinde ilk ve tek konut satın alımları için kabul ediliyor. Başvurunun onaylanması halinde devlet belli oranlarda ve belli miktarlarda destek yapıyor.


Destek verilen taşınmazın özellikleri;

a) Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar.

b) Kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar.

c) Konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar.


Ev alana devlet desteği hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılıyor. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor. Birden fazla konut hesabı açılamıyor. Konut hesabı aynı zamanda başka bir bankaya taşınamıyor.


Konut hesabı açılışında katılımcı ile banka arasında sözleşme ve gerektiğinde ürünün işleyiş detaylarını içeren müşteri talimatı düzenleniyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com