Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut desteği kimlere verilecek?

Konut kredisinde, başvuru sahipleri tarafından ödenmesi gereken peşinat için devlet konut teşvik desteği geliştirildi. Peki, konut desteği kimlere verilecek?


Konut desteği kimlere verilecek?


Konut kredisinde, başvuru sahipleri tarafından ödenmesi gereken peşinat için devlet konut teşvik desteği geliştirildi. 


Konut desteği esaslarına, 7 Nisan 2015 tarihinde 29319 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında yer verildi.


Peki, kanunen konut desteği kimlere verilecek? Devlet konut desteği şartları nelerdir?


Konut sahibi olmayan ve ilk evini Türkiye sınırları içerisinde alan Türk vatandaşları Türk Lirası cinsinden konut hesabı açarak ve asgari 3 yıl boyunca sistemde kalarak devlet yardımı alabiliyor.


Bu hesapta para biriktiren kimselere, devlet hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini veriyor.


Konut desteği koşulları:


Bankada Türk lirası cinsinden konut hesabı açanlara, asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları halinde ilk ve tek konut satın alımlarında devlet katkısı ödenecek.


Devlet katkısı ödemesi, hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 15 bin lirayı geçemeyecek. 


Azami tutarı üç katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Hak sahiplerinin tespitinden ve aktarılacak devlet katkısının doğru ve tam hesaplanmasından hesabın bulunduğu banka sorumlu olacak. 


Haksız olarak yapıldığı tespit edilen devlet katkısının ödendiği tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte bir ay içinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafından bir yazı ile bankaya bildirilecek. 


Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde bu alacaklar, vergi dairesince anılan Kanun hükümlerine göre ilgili bankalardan takip ve tahsil edilecek.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com