Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut destek hesabı nasıl açılır?

26 Ağustos 2016 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmayan ve ilk kez ev alacak olan kimseler devlet katkısından yararlanabilecek.


26 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girecek yönetmelik ile 7/4/2015 tarihi itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmayan ve ilk kez ev alacak olan kimseler devlet katkısından yararlanabilecek.


Devlet katkısı alabilmek için konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapılabiliyor.


Kişinin konut edinim tarihini müteahip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulundurduğu bankaya başvurması gerekiyor. 


Peki, konut destek hesabı nasıl açılır? konut hesabı devlet katkısı başvuru işlemleri nelerdir?


Devlet katkısı için konut hesabı açma işlemleri


Konut hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılıyor. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor.


Konut hesabı açılışında katılımcı ile banka arasında sözleşme ve gerektiğinde ürünün işleyiş detaylarını içeren müşteri talimatı düzenleniyor.


Katılımcı birden fazla konut hesabı açtıramıyor. Konut hesabı katılımcı tarafından başka bir bankaya taşınamıyor.


Konut hesabının açıldığı tarihte tammı kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı ve yapı kullanma izni belgesini haiz müstakil tapu sahipleri adına konut hesabı açılamıyor.


Banka yukarıda belirtilen hususlar kapsamında başvuru sahibinin konut hesabı açılmasına engel bir durumunun bulunmadığını Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi üzerinden tespit eder.


Onsekiz yaşından küçükler adına veli veya vasisi tarafından konut hesabı açılabiliyor.


Konut hesabına bir defaya mahsus olmak üzere açılış tarihinde üst sınırı aşan bir tutar yatırılabiliyor. Bu tutar 30 bin Türk Lirasını geçemiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com