Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut devlet desteği ne kadar?

Devlet, ilk defa konut almak için hesap açarak para biriktirecek kimselere finansal destek veriyor. Peki, konut devlet desteği ne kadar verilir?


Devlet, ilk defa konut almak için hesap açarak para biriktirecek kimselere finansal destek sağlıyor. Konut hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılıyor. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor.


Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapmış olan;


Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7/4/2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinmemiş olan kimseler destekten yararlanabiliyor.


Konut edinim tarihini müteahip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulundurduğu bankaya başvurması, gerekiyor. Peki, konut devlet desteği ne kadar? Konut devlet katkısı en fazla ne kadar verilir?


Konut devlet desteği hesaplama

Devlet katkısı, katılımcı tarafından konut hesabına yapılan düzenli ödeme sürelerine göre aşağıdaki şekilde hesaplanır.


-Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'idir. Ancak ödenecek tutar 13 bin TL'yi geçemez.


-Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18'idir. Ancak, ödenecek tutar 14 bin TL'yi geçemez.


-Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'sidir. Ancak, ödenecek tutar 15 bin TL'yi geçemez.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com