Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut devlet katkısı ne zaman ödenecek?

Tamamı kendisine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşlarının yurtiçinde ilk ve tek konut satın alımlarına devlet katkı veriyor. Peki, konut devlet katkısı ne zaman ödenecek?


Tamamı kendisine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşlarının yurtiçinde ilk ve tek konut satın alımlarına devlet belli oranlarda ve belli miktarlarda destek oluyor.


Bu destek ile ilgili yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki, konut devlet katkısı ne zaman ödenecek?


Konut devlet katkısı yönetmeliği, yayım tarihinden 6 ay sonra yürürlüğe girecek. Buna göre 28 Ağustos 2016 tarihinden sonra yapılacak başvuruların onaylanması halinde ilk devlet katkısı 2019 yılında alınabilecek.


Konut devlet katkısı alma süreci:

Devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten karşılanır ve hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödenir.


Ödeme almak isteyen katılımcıların bankaya yaptıkları müracaat sonrasında, Banka ay içerisinde yapılan Devlet katkısı ödeme başvurularını kontrol eder ve takip eden ayın ilk on işgünü içerisinde Bakanlığa gerekli belgeleri iletir.


Bakanlık da ilk on işgünü içerisinde kontroller sağlandıktan sonra devlet katkısını bankaya aktarır. Banka, Devlet katkısını en geç Bakanlıkça aktarılmasını takip eden işgünü kendi nezdindeki hak sahibinin hesabına aktarır veya hak sahibinin kullanıma hazır hale getirir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com