Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut devlet katkısı şartları 2016!

Devlet, ilk defa konut almak için hesap açarak para biriktiren kimselere belli koşullarda ve belli şartlarda yardım ediyor. Peki, konut devlet katkısı şartları nelerdir?


Devlet, ilk defa konut almak için hesap açarak para biriktiren kimselere belli koşullarda ve belli şartlarda yardım ediyor. Bu yardım koşulları ise, Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelik ile belirleniyor.


Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelik, 26 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı. Ancak yönetmelik esasları 6 ay sonra yürürlüğe girecek.


Peki, konut devlet katkısı şartları nelerdir? Konut devlet katkısı kimlere, hangi evleri için, ne kadar ve nasıl verilir?


Konut kredisi katkısı şartları 2016:


- Konut devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten karşılanır ve hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödenir.


- Devlet katkısı, katılımcı tarafından konut hesabına yapılan düzenli ödeme sürelerine göre aşağıdaki şekilde hesaplanır.

a) Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'idir. Ancak ödenecek tutar 13 bin TL'yi geçemez.


b) Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18'idir. Ancak, ödenecek tutar 14 bin TL'yi geçemez.


c) Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'sidir. Ancak, ödenecek tutar 15 bin TL'yi geçemez.


- Katılımcının devlet katkısına hak kazanabilmesi için;

a) Türk vatandaşı olması,

b) 7/4/2015 tarihi itibariyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması,

c) Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması,

ç) Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7/4/2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinmemiş olması,

d) Konut edinim tarihini müteahip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulundurduğu bankaya başvurması, gerekir.


-  Devre mülklere devlet katkısı ödemesi yapılmaz.


- Katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara Devlet katkısı ödemesi yapılmaz.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com