Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut emlak vergisi 2019!

Vergi için ödenecek bedel taşınmaz türüne ve değerine göre belirleniyor. Peki, konut emlak vergisi 2019 ne kadar? Konut sahipleri 2019'da ne kadar emlak vergisi ödeyecek?1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. Kanunen Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenlerdir. Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.
Senede iki eşit taksit halinde ödenen emlak vergisinde ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor. Ödemeler, ilçe beledisine yapılıyor. 


Vergi için ödenecek bedel taşınmaz türüne ve değerine göre belirleniyor. Peki, konut emlak vergisi 2019 ne kadar? Konut sahipleri 2019'da ne kadar emlak vergisi ödeyecek?


Konut emlak vergisi 2019 ne kadar?


Emlak vergisi evler için normal yörelerde binde 1, büyükşehirde ise binde 2 oranında uygulanıyor. Vergi ödemeleri ilçe belediyesine doğrudan veya e-belediye sistemi ile internetten ödenebiliyor. Ev emlak vergisi hesaplama örnekleri şu şekilde sıralanıyor:


Ev emlak vergisi hesaplama örneği 1


Evin değeri: 300 bin TL


Bağlı olduğu belediye: Normal Yöre


Emlak vergisi oranı: Binde 1


Emlak vergisi bedeli: 300 TL


Emlak vergisi 1. taksiti: 150 TL


Emlak vergisi 2. taksiti: 150 TLEv emlak vergisi hesaplama örneği 2


Evin değeri: 300 bin TL


Bağlı olduğu belediye: Büyükşehir


Emlak vergisi oranı: Binde 2


Emlak vergisi bedeli: 600 TL


Emlak vergisi 1. taksiti: 300 TL


Emlak vergisi 2. taksiti: 300 TL

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com