Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut emlak vergisi muafiyeti!

1319 sayılı kanun gereğince ödenen emlak vergisinde konutlar için bazı muafiyetler bulunuyor. İşte konut emlak vergisi muafiyeti..


1319 sayılı kanun gereğince ödenen emlak vergisinde konutlar için bazı muafiyetler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi geçici indirim uygulaması, diğeri daimi muafiyet olarak karşımıza çıkıyor.


Tek mesken sahiplerinden geliri olmayan kimseler vergiden daimi olarak muaf olurken, yeni inşa edilen binalarda belli bir oranda indirim yapılıyor.


Emlak vergisi tek konut indirimi

Emlak Vergisi Kanunu gereğince emlak vergisinden muaf olunabilmesi için aranan ilk şart, 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olmak, bu meskenin yanı sıra herhangi bir yazlık, dağ evi gibi bir başka meskene sahip olmamak olarak sıralanıyor.


Tek mesken şartını yerine getiren aşağıdaki özelliklere sahip kimseler sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabiliyor.


- Bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar

- Emekliler

- Hiçbir geliri olmayanlar

- Şehit yakınları

- Dul ve yetimler

- Gaziler emlak vergisinden muaf tutuluyor.

- Ev hanımları


Yeni inşa edilen binalarda emlak vergisi..

Emlak vergisi kanunu gereğince yeni inşa edilen binalarda geçici konut muafiyeti bulunuyor. Geçici konut muafiyeti şahıslara değil, konutlara tanınmış bir muafiyet hakkı oluyor.


Geçici muafiyetten yararlanmak için, binanın yeni olması, mesken (konut) olarak kullanılması ve emlak Vergisi bildirimlerinin süresi içinde yapılması gerekiyor.


Emlak Vergisi Kanunu’nun 5. maddesine göre, yeni inşa edilen binalardan konut alanlarda, iktisap tarihini izleyen 5 yıl boyunca, konutun emlak vergisi değerinin 1/4’ü, beş yıl süre ile emlak vergisinden muaf tutuluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com