Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut finansmanı sözleşmesi nedir?

Ev sahibi olmak amacıyla bankaların konut kredilerini kullanan kimseler, bankalar ile konut finansmanı sözleşmesi imzalıyor. Peki, konut finansmanı sözleşmesi nedir? Nasıl hazırlanır?


Konut finansmanı sözleşmesi nedir?


Ev sahibi olmak amacıyla bankaların konut kredilerini kullanan kimseler, bankalar ile konut finansmanı sözleşmesi imzalıyor. Bu süreçte tarafların hak ve sorumlulukları konut finansmanı yönetmeliği kapsamında düzenleniyor.


Sözleşmenin içeriği, şekil özellikleri, geçerlilik şartlarını içeren yönetmelik 28 Kasım 2015 tarihinde yürürlüğe girdi. Peki, yönetmeliğe göre konut finansmanı sözleşmesi nedir? Konut finansmanı sözleşmesi nasıl yapılır?


Konut finansmanı sözleşmesi; Konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kredi kullandırılması, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, sahip oldukları konutların teminatı altında tüketicilere kredi kullandırılması ve bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kredi kullandırılmasına yönelik sözleşme oluyor.


Sözleşme imzalamadan önce bankanın sözleşme öncesi bilgi formunu vermesi gerekiyor. Akabinde imzalanacak konut finansmanı sözleşmesi şu şekilde hazırlanıyor:


- Konut finansmanı sözleşmesi yazılı olarak kurulmadıkça geçerli olmaz. Geçerli bir sözleşme yapmamış olan konut finansmanı kuruluşu, sonradan sözleşmenin geçersizliğini tüketicinin aleyhine olacak şekilde ileri süremez.


- Konut finansmanı sözleşmesinin; en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde düzenlenmesi ve bir örneğinin, kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilmesi zorunludur.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com