Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut hesabı açma işlemleri!

Tamamı kendisine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşları, yurtiçinde ilk ve tek konut satın alımlarında devlet desteği alabiliyor. İşte konut hesabı açma işlemleri..


Tamamı kendisine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşları, yurtiçinde ilk ve tek konut satın alımlarında devlet desteği alabiliyor. Bunun için belli koşullarsa konut hesabının açılması gerekiyor.


Konut hesabına, hesap sahiplerinin ödeme planlarına, Devlet katkısına konu olacak konutların niteliğine, Devlet katkısına ilişkin hak ediş sürelerinin tespitine ve birikim yapılan süreler ile ödeme planlarına göre devlet desteği yapılıyor. 


Devlet katkısı, katılımcı tarafından konut hesabına yapılan düzenli ödeme sürelerine göre aşağıdaki şekilde hesaplanır.


a) Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'idir. Ancak ödenecek tutar 13 bin TL'yi geçemez.


b) Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18'idir. Ancak, ödenecek tutar 14 bin TL'yi geçemez.


c) Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'sidir. Ancak, ödenecek tutar 15 bin TL'yi geçemez.


Konut hesabı açma işlemleri

Konut alana 15 bin TL devlet desteği Ağustos'ta başlıyor. Konut hesabı, anlaşmalı olan bankalara gidilerek Ağustos ayında açılabiliyor. 


Buna göre 2016 yılında yapılacak ilk başvurular için ilk devlet desteği 3 sene sonra; 2019'da alınabilecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com