Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut hesabı devlet katkısı önümüzdeki ay başlıyor!

Önümüzdeki ay yürürlüğe girecek uygulama ile peşinat biriktirmek için hesap açan kimselere belli koşullarda devlet destek sağlayacak.


Ev sahibi olmak için bankalardan kredi kullanan kimselerin belli bir oranda peşinat biriktirmeleri gerekiyor. Bilindiği üzere, kredi evin değerinin yüzde 75'i için veriliyor. Geriye kalan kısmı ev sahibi olacak kimsenin peşinat olarak ödemeleri gerekiyor. Bu durum da ev sahibi olma hayalinin ertelenmesine neden olabiliyor.


Bu noktada artık konut hesabı devlet katkısı uygulaması hayatımıza giriyor. Önümüzdeki ay yürürlüğe girecek uygulama ile peşinat biriktirmek için hesap açan kimselere belli koşullarda devlet destek sağlayacak.


Uygulamanın yönetmeliği olan; Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelik, 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere 26 Şubat 2016 tarihinde 29636 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Buna göre 1 ay sonra ev sahibi olmak isteyenler hesap açarak para biriktirmeye başlayabilecek.


Konut hesabı devlet katkısı dahilinde düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'i oluyor. Ancak ödenecek tutar 13 bin TL'yi geçemiyor.


Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18'i olup, ödenecek tutar 14 bin TL'yi geçemiyor.


Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'si olup; ödenecek tutar 15 bin TL'den fazla olamıyor.


Yukarıda da görüldüğü üzere katkıyı alabilmek için açılan hesapta en az 3 sene bulunulması gerekiyor. Buna göre 2016 yılında yapılacak ilk başvurular için ilk devlet desteği 3 sene sonra; 2019'da alınabilecek.


Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar, Kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar ile konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar için devlet desteği kullanılabiliyor. Devre mülklere devlet katkısı ödemesi yapılmıyor.


Devlet katkısı yalnız, tamamı kendisine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşlarının yurtiçinde ilk ve tek konut satın alımlarına destek olmak için açılacak konut hesabına, hesap sahiplerinin ödeme planlarına yönelik olarak yapılıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com