Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut hesabı devlet katkısı şartları 2018!

İlk evini almak için konut hesabı açtıran kimselere yapılan devlet katkısı artırılıyor. Peki, konut hesabı devlet katkısı şartları 2018 nelerdir?


İlk evini almak için konut hesabı açarak devlet katkısına müracaat eden kimselere verilecek yardım artırılacak. Torba Yasa'nın yürürlüğe girmesi halinde bu yardım 15 bin TL'den 20 bin TL'ye yükselecek.


3-4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 15'i (devlet katkısı 13 bin TL'yi aşmamak koşuluyla), 4-5 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 18'i (devlet katkısı 14 bin TL'yi aşmamak koşuluyla), 5 yıl veya daha uzun süre yapılan ödeme tutarının yüzde 25'i kadar (devlet katkısı 20 bin TL'yi aşmamak koşuluyla) katkı alınabilecek.


Peki, konut hesabı devlet katkısı nasıl alınır? Konut hesabı devlet katkısı şartları 2018 nelerdir?


Devlet katkısı ödemesi için katılımcı, konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içinde konut hesabının bulunduğu bankaya müracaat edebilecek.  


Konut hesabı devlet katkısı şartları 2018


1- Konut hesabı devlet katkısı için TL cinsinden mevduat hesabı ya da katılım fonu hesabı açtırılması.


2- Konut hesabının açıldığı tarihte tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal sahibi olunmaması.


3- 18 yaşından küçük olunması halinde veli ya da vasisi hesap tarafından hesabın açılması. 


4- Yurtdışında yaşayan vatandaşların, Türkiye'de kurulu bankalardan birinin bu ülkedeki şubesinde hesap açtırmaması. 


5- Uygulama kapsamında, konut edim tarihinden önce en az 3 yıl kalınması.


3 yıl boyunca, aylık en az 250, en fazla 2 bin 500 lira yatırılacak. Ödemeler 3'er aylık (3 ayda bir en az 750, en fazla 7 bin 500 TL) dilimler halinde de yapılabilecek. Gerekli bilgi ve belgelerin kontrolü sonrasında en geç 2 ay içinde hesabın bulunduğu bankadan para alınabilecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com