Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut hesabına devlet yardımı 25 bin TL'ye çıkarılıyor!

AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan 71 maddeden meydana gelen torba yasa teklifinde konut yardımları için belirlenen devlet katkısının 20 bin TL'den 25 bin TL'ye çıkarılması öngörüldü...


İlk kez konut alacaklara yapılacak konut desteği artıyor. AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan 71 maddeden meydana gelen torba yasa teklifinde konut yardımları için belirlenen devlet katkısının 20 bin TL'den 25 bin TL'ye çıkarılması öngörüldü. 


Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre teklife göre konut hesabının daha etkin hale getirilmesi amacıyla yapılan değişiklikle sistem Hazine Bakanlığı'nca yürütülecek, daha önce bu görev Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaydı. Ev sahibi olmayan vatandaşların ev alabilmesini ve bunun için harcamaların önceden tasarruf edilerek karşılanmasını amaçlayan "konut hesabı" Ağustos 2016'da uygulamaya konuldu.


Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Eylül sonu itibarıyla 15 bin 85 kişinin bankalarda konut hesabı açtığını açıkladı. Eylül ayı sonu itibariyle konut hesabında 104 milyon 686 bin TL birikti. Konut hesabına ilgi mart ayında devlet katkısının artırılmasına ilişkin düzenlemenin ardından arttı. Mart'ta yapılan yasa değişikliğiyle konut hesabında 15 bin TL olan devlet katkısı 20 bin TL'ye çıkarıldı.  Devlet, konut hesabında biriken paranın yüzde 25’ine kadar katkıda bulunuyor. 20 bin TL'lik azami devlet katkısı tutarı, her  sene yeniden değerleme oranında artırılıyor. 2018 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 23.73 olarak belirlendiği için 2019 yılı için azami devlet katkısı tutarı 24 bin 746 TL olarak uygulanacak.


Devlet Katkılı Konut Hesabı'ndan yararlanmak isteyenlerin konut satın aldıktan itibaren 6 (altı) ay içinde gerekli belgelerle anlaşmayı bankalara başvurması gerekli. Düzensiz ödeme durumunda devlet katkısı kazanma hakkı da kayboluyor. Devlet katkısı almak için başvurulan konut dışında, 07.04.2015 tarihinden itibaren devlet katkısına konu olacak nitelikte başka bir konut edinilmemiş olunması gerekli.


DEVLET DESTEĞİNİN TAMAMINI ALMAK İÇİN 60 AY TASARRUF ŞART


Konut hesabı açanların en az 3 sene birikim yapması gerekiyor. Devlet katkısının tamamının alınabilmesi için beş senelik tasarruf yapılması gerekiyor. Hali hazırdaki düzenlemeye göre tasarruf süresi 36-47 ay olanlara devlet katkısının yüzde 15’i (16 bin 313 TL); 48-59 ay arasında olanlara yüzde 18’i (17 bin 568 TL); 60 ay ve üzeri olanlara ise devlet katkısının yüzde 25’i (20 bin TL) verilecek. 


AYLIK EN AZ 314 TL TASARRUF GEREKİYOR


Konut hesabı açanların bankaya ayda en az 313.72 ile 3 bin 137.15 TL arasında yatırması gerekiyor. İsteyenler ödemeleri üç aylık dönemler halinde de yapıyor. Bu durumda konut hesabına üç ayda bir 941.16 TL ile 9 bin 411.45 TL arasında değişen tutarlarda para yatırılıyor.  Konut hesabına bir defaya mahsus olmak üzere, 2018 yılı için 37 bin 645 TL'ye kadar toplu para yatırılabilecek.


YILDA İKİ DEFA PARA ÇEKİLEBİLİYOR


Konut hesabına aylık para yatıranlar, bir yıl içinde en fazla üç defa; üç ayda bir para yatıranlar ise bir defa ödemeyi aksatma hakkına sahip. Tasarruf sahipleri bir sene içinde konut hesabından en fazla iki defa para çekebiliyor. Fakat, para çekildikten sonra hesapta kalan tutarın, ödenmesi gereken asgari tutarın altına düşmemesi gerekiyor.