Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut imarı nedir?

İmar planlamasında arsalar konut imarlı olarak belirlenebiliyor. Peki, konut imarı nedir? Konut imarlı yere işyeri yapılır mı?


Bir arsanın hangi amaca hizmet için ayrıldığı imar durum belgesi üzerinde görülebiliyor. İmar durum belgesi arsanın bağlı olduğu belediyenin imar biriminden görülebiliyor.


İmar planlamasında arsalar konut imarlı olarak belirlenebiliyor. Peki, konut imarı nedir? Konut imarlı yere işyeri yapılır mı?


Konut alanı imarı; Yerleşme ve gelişme alanlarında konut kullanımına yönelik olarak planlanan alanlar oluyor. 


Ancak, yol boyu ticaret olarak teşekkül etmiş konut alanlarında bulunan parsellerin zemin kat ve yol seviyesinde veya açığa çıkan bodrum katlarının yoldan cephe alan mekânlarında, gürültü ve kirlilik oluşturmayan ve imalâthane niteliğinde olmayan, gayrisıhhi özellik taşımayan, halkın günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik dükkân, kuaför, terzi, muayenehane, aile sağlığı merkezi, lokanta, pastane, anaokulu, kreş gibi konut dışı hizmetler verilebiliyor. 


Binanın birinci katında veya bodrum katlarında zemin katta yer alan mekanla içten bağlantılı olan ve binanın ortak merpenleri ile ilişkilendirilmeyen konut dışı piyesler yapılabiliyor. 


İlgili idare meclisince yol boyu ticaret olarak teşekkül ettiği karar altına alınan konut kullanımına ayrılan parsellerde müstakil olarak yurt, anaokulu, aile sağlığı merkezi, özel sağlık tesisi, özel eğitim tesisi ve kreş, ticari katlı otopark binaları yapılabiliyor. 


Konut alanlarında kalsa dahi parsellerin konut binası yapılıncaya kadar açık depolama veya ruhsata tabi bina yapılmaksızın bahçe düzenlemesi ve peyzajı yapılarak kullandırılmasına ilgili idaresi yetkili oluyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com