Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut ipotekli kredi nedir?

Konut ipotekli kredilerde bazı değişiklikler yapıldı. Peki, bireysel kredi türlerinden olan konut ipotekli kredi nedir?


Konut ipotekli kredi, bireysel kredi türlerinden olup, tüketicinin borçlarını ödemesi veya nakit ihtiyacını karşılaması için sahip olduğu konutu ipotek ettirerek kullandığı kredi oluyor.


Bankalar veya finansman kuruluşları uzun vadeli ve yüksek tutarlı kredileri ipotek karşılığı veriyor. Bu nedenle ev sahipleri, evlerini teminat olarak gösteriyor.


Bu kredi türünde evin değerinin en fazla 75'ine kredi veriliyordu. İpotekli bireysel kredilere en fazla 36 vade veriliyordu.


Ancak dün Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile bu rakamlarda bazı değişiklikler yapıldı.


Konut ipotekli kredide artık evin yüzde 80'i oranında kredi verilebilecek. En uzun vade süresi ise 48 ay olacak.


Söz konusu yönetmelik maddesi;


MADDE 1 – 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.


“(1) Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde sekseni aşamaz. Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunludur.”
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com