Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kira artış oranı Ağustos 2017!

Kira sözleşmesi Ağustos ayında yenilenen bir konut kiracısının yeni kira bedeli ne olacak? İşte konut kira artış oranı Ağustos 2017..


Konut kiralamalarında tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.  Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Söz konusu oranlar TÜİK tarafından her ay açıklanıyor. Peki, kira sözleşmesi Ağustos ayında yenilenen bir konut kiracısının yeni kira bedeli ne olacak? İşte konut kira artış oranı Ağustos 2017;


Kira artış oranları

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,72 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,72, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,60, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,45 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 10,94 artış gösterdi.


Konut kira artış oranı: yüzde 10,94


Konut kira artış oranı hesaplama örneği

Mesken kirası: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 10,94

Zam bedeli: 109,4 lira

Zamlı kira bedeli: 1109,4 liraIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com