Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kira artış oranı hesabı Eylül 2016!

Kira sözleşmesinin uzadığı her sene kiracının ödeyeceği bedele belli oranlarda zam yapılıyor. İşte konut kira artış oranı hesabı Eylül 2016..


Konut kiralama sözleşmelerinde kiracı, her ay kira borcunu ödemek ile mükellef oluyor. Sözleşmenin uzadığı her sene kiracının ödeyeceği bedele belli oranlarda zam yapılıyor.


Kanunen kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamıyor. Kira bedelinde yapılacak artış hesabı da Borçlar Kanunu'nda belirtildiği şekilde yapılıyor.


Yasal olarak konut kiracısına dönemin üretici fiyat endeksi oranlarına göre zam yapılması gerekiyor. Bu oranları her ay TÜİK açıklıyor.


Eylül ayında kira hesaplamalarında kullanılacak ÜFE oranları, 5 Eylül'de açıklandı. Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,08 arttı.


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,08 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,49 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,03 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,51 artış gösterdi.


Konut kira hesaplamasında on iki aylık ortalamalar baz alınıyor. Buna göre kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni kira bedelini hesaplayalım:


Konut kira artış hesabı örneği

Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 4,51

Zam bedeli: 45,1

Zamlı kira bedeli: 1045,1 lira
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com