Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kira artış oranı Kasım 2016!

Gayrimenkul kiralamalarında yapılan sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedelinde yıllık zam yapılıyor. Kira zammı konut ve işyerlerinde farklı şekillerde hesaplanarak yapılıyor..


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Gayrimenkul kiralamalarında yapılan sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedelinde yıllık zam yapılıyor. Kira zammı konut ve işyerlerinde farklı şekillerde hesaplanarak yapılıyor.


Konutta kira bedeline yapılacak zam, Borçlar Kanunu gereğince meskende enflasyon oranlarına göre yapılıyor. Kanunen arafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Kira hesaplamasında kullanılan enflasyon oranlarını TÜİK her ayın belli dönemlerinde açıklıyor. Kasım ayına ait veriler bugün açıklandı.


Konut kira artış oranı

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,84 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,84 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,66 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,84 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 3,83 artış gösterdi.


Konut kira artış oranı hesaplama:

Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 3,83

Zam bedeli: 38,3 lira

Zamlı kira: 1038,3 liraIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com