Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kira artış oranı Nisan 2016!

Süresi uzayan kiralamalarda mal sahibi kiracısına zam yapma hakkına sahip oluyor. Peki, konut kira artış oranı Nisan 2016 nedir? Nasıl hesaplanır?


Gayrimenkul kiralamalarında taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesi, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor. Kararlaştırılan sürenin geçmesiyle herhangi bir bildirim olmaksızın sona erecek kira sözleşmesi belirli süreli oluyor; diğer kira sözleşmeleri belirli olmayan bir süre için yapılmış sayılıyor.


Kira sözleşmesinin feshedilmemesi durumunda sözleşme aynı koşullarda bir seneliğine daha yenilenmiş oluyor. Ancak uzayan kiralamalarda mal sahibi kiracısına zam yapma hakkına sahip oluyor.


Borçlar Kanunu gereğince kiracıya ÜFE oranlarından yüksek bir oranda zam yapılamıyor. Yapılacak zam hesabında ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamlar baz alınıyor. ÜFE oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor.


ÜFE oranları Nisan 2016


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Mart 2016; Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,40 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,40 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,75 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,80 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,64 artış gösterdi.


Konut kira artış oranı


Kira artış oranı hesaplamalarında yukarıdaki ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar kullanılıyor. Buna göre Nisan ayına ait kira artış oranı yüzde 5,64 olarak belirleniyor.


Konut kira artış oranı hesaplama örneği


Mevcut kira bedeli: 1000 TL

Kira zam oranı: yüzde 5,64

Zam bedeli: 56,4 TL

Zamlı kira bedeli: 1056,4 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com