Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kira artış oranı Temmuz 2016!

Gayrimenkul kiralamalarında sözleşmesi yenilenen kiracılar yeni kira döneminde zamlı kira bedelini ödemek ile mükellef oluyor. İşe konut kira artış oranı Temmuz 2016..


Gayrimenkul kiralamalarında sözleşmesi yenilenen kiracılar yeni kira döneminde zamlı kira bedelini ödemek ile mükellef oluyor.


Kiracıya yapılacak bu senelik zammın sınırları Borçlar Kanunu ile belirleniyor. Kanunen, meskendeki kiracı ile işyerindeki kiracıya farklı hesaplamalarda zam yapılıyor.


Meskendeki kiracıya ÜFE oranlarından yüksek zam yapılamıyor. Bu kural işyerleri için 2020 yılına kadar uygulanmıyor. Kira zam hesaplamalarında kullanılan bu oranlar her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. 


Temmuz ayında sözleşmesi yenilenen kiracılara ne kadar zam yapılacağı dün belli oldu. Peki, konut kira artış oranı Temmuz 2016 ne kadar oldu?


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,41 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,41 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,19 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,41 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %4,91 artış gösterdi.


Konut kira artış hesaplamalarında on iki aylık ortalama oranı kullanılıyor. Buna göre Temmuz ayında kiracıya yüzde 4,91 oranında zam yapılacak. Kira bedeli 1000 lira olan bir kimsenin yeni kira döneminde kira bedeli 1049,1 TL olacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com