Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kira artış oranı Temmuz 2017!

Kira artışı konut ve işyerlerinde farklı şekillerde hesaplanıyor. Peki, Temmuz ayında konut kira sözleşmesi yenilenen kiracıya ne kadar zam yapılacak? İşte konut kira artış oranı Temmuz 2017..


Gayrimenkul kiralamalarında konut sözleşmesi imzalayan kimseler, bu sözleşmeyi genellikle senelik olarak yapıyor. Sözleşmenin süresinin dolması ve bir seneliğine daha uzaması halinde kira bedeline yıllık artış uygulanıyor.


Kira artış hesaplaması kanunen konut ve işyerlerinde farklı şekillerde hesaplanıyor. Peki, Temmuz ayında konut kira sözleşmesi yenilenen kiracıya ne kadar zam yapılacak?


Konut kira artış oranı hesaplama kuralı

Konuttaki kiracıya üretici fiyat endeksi oranlarında zam yapılıyor. Kanunda hangi ÜFE oranının kullanılması gerektiği bilgisi yer almasa da Yargıtay Kararı gereğince, ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılması gerekiyor.


Söz konusu ÜFE oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Temmuz ayında kullanılacak oranlar 3 Temmuz'da açıklandı. Peki, konut kira artış oranı Temmuz 2017 ne oldu?


Konut kira artış oranları Temmuz 2017

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,07 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,07, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,82, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,87 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,98 artış gösterdi.


Konut kira artışı hesaplama örneği Temmuz 2017

Mevcut kira bedeli: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 9,98

Zam bedeli: 99,8 lira

Zamlı kira bedeli: 1099,8 liraIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com