Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kira depozitosu 2017!

Konutunu kiraya veren mal sahipleri olası maddi zararlara karşın, kiralama başlangıcında güvence bedeli talep edebiliyor. Peki, konut kira depozitosu 2017 ne kadar?


Konutunu kiraya veren mal sahipleri olası maddi zararlara karşın, kiralama başlangıcında güvence bedeli talep edebiliyor.


Kanunun mal sahiplerine verdiği bu hak, yine kanun ile sınırlanırılıyor. Mal sahipleri istedikleri bedelde değil, kanunda belirtilen sınrılamalar dahilinde güvence isteyebiliyor. 


Söz konusu bedel "konut kira depozitosu" oluyor. Peki, konut kira depozitosu 2017 ne kadar?


Konut kira depozitosu 2017

Konut kira depozitosu için belirlenen sınırlama 3 aylık kira bedeli oluyor.Buna göre kiracıdan en fazla 3 aylık kira bedeli kadar depozito alınabiliyor.


Örneğin kira bedelinin 1000 TL olduğunu düşünelim. Bu durumda mal sahibinin isteyebileceği en yüksek bedel 3 bin TL oluyor.


Borçlar Kanunu gereğince taraflar arasında güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırıyor, kıymetli evrak ise bir bankaya depo ediliyor.


Kira anlaşmasının sona ermesi durumunda, kiracı tarafından herhangi bir maddi zarar olmamışsa depozito bedelinin iade edilmesi gerekiyor.  


Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlü oluyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com