Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kira geliri beyan sınırı 2016!

Evini kiraya vererek gelir elde eden kimseler, bu gelirleri için kanunen vergi ödemek ile mükellef oluyor. Peki, konut kira geliri beyan sınırı 2016 nedir?


Evini kiraya vererek gelir elde eden kimseler, bu gelirleri için kanunen vergi ödemek ile mükellef oluyor. Kira gelir vergisi için istisna sınırı belirleniyor. Bu sınırın altında kalan gelirler için vergi ödemesi yapılmıyor. Ayrıca beyanname de verilmiyor.


2016 yılı için konut kira geliri beyan sınırı 3 bin 600 TL olup; 2015 yılı içerisinde tahsil etmiş olduğu toplam mesken kira geliri 3 bin 600 TL üzeri olanlar beyanname vermek zorunda oluyor.


Bu istisna sadece tek mesken için uygulanacak olup birden fazla mesken kirası elde edenler için istisna kira gelirleri toplamına bir defa uygulanacaktır.


Bir konuta birden fazla kişinin ortak olması halinde ise bu konuttan elde edilen kira geliri için her bir ortak söz konusu istisnadan ayrı ayrı yararlanabilir.


Mesken kirası elde edenler götürü veya gerçek gider yöntemini seçebilirler. Fakat götürü gider yöntemini seçen mükellefler 2 yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine geçemezler.


Götürü gider yöntemini seçenlerin mesken kira gelirinden 3.600 TL istisna düşüldükten sonra %25 oranında indirim uygulanır.


Gerçek gider yöntemini seçenler sahibi bulunduğu konutu kiraya verip, kendisi de kirada oturuyorsa 2015 yılı içinde ödediği kira tutarını gider olarak yazabileceklerdir.


Konut kira geliri beyanname dönemi Mart ayı itibariyle başlıyor, 25 Mart'a kadar devam ediyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com