Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kira geliri için beyannamesi nasıl verilir?

Taşınmazını 2015 yılı içerisinde kiraya vererek gelir elde eden kimseler, 2016 yılında kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Peki, konut kira geliri için beyannamesi nasıl verilir?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Taşınmazını 2015 yılı içerisinde kiraya vererek gelir elde eden kimseler, 2016 yılında kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor.


Konut kiralamaları için 2016 kira geliri vergisi istisna tutarı 3 bin 600 TL oldu. Buna göre 2015 yılı içerisinde bu bedelin üstünde gelir elde eden kimselerin beyanname vererek vergilerini ödemeleri gerekiyor.


Binaların işyeri (stopajlı) olarak kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde elde edilen brüt hasılatın 2015 yılı için 29 bin TL'yi aşması halinde beyanname verilerek vergi ödeniyor.


Konut kira geliri için beyannamesi 

Yukarıda belirtilen sınırlardan yüksek miktarda kira geliri olan kimselerin vergi için beyanname vermeleri gerekiyor. Kira gelir vergisi beyannamesi 1-25 Mart tarihleri arasında veriliyor.


Beyanname, vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi, internet üzerinden önceden hazırlanan vergi beyanname sistemi ile de verilebiliyor.


Kira gelir vergisi ödemeleri ise Mart ve Temmuz ayları olmak üzere iki eşit taksit halinde ödenebiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com