Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kira zam oranı Haziran 2016!

Geçtiğimiz sene ya da daha önceki senelerde Haziran ayında konut kiralayan kimselerin kira sözleşmesi bu Haziran'da yenilenmiş oluyor.


Geçtiğimiz sene ya da daha önceki senelerde Haziran ayında konut kiralayan kimselerin kira sözleşmesi bu Haziran'da yenilenmiş oluyor. 


Senelik olarak yenilenen kira sözleşmeleri için kira bedeline zam yapılıyor. Konut kirasına yapılacak zam enflasyon oranlarında olup, bu oranlardan yüksek bir oranda zam yapılamıyor.


Borçlar Kanunu gereğince kiracıya yapılacak zam, üretici fiyat endeksi oranlarından yüksek olamıyor. Kira artış hesaplamasında on iki aylık ortalamalar baz alınıyor. Bu oranları, her ay TÜİK açıklıyor.


Konut kira artış oranı 3 Haziran'da açıklandı. Buna göre, konut kira zam oranı yüzde 5,19 oldu.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Mayıs 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,48 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,48 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,77 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,25 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,19 artış gösterdi.


Buna göre mevcut kira bedeli 1000 TL olan bir kiracının yeni kira döneminde uygulanacak zamlı kira bedelini hesaplayalım:


Hesaplama örneği

Mevcut kira: 1000 TL

Zam oranı: yüzde 5,19

Zam bedeli: 51,9 TL

Zamlı kira bedeli:1051,9 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com