Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kira zamları!

Kiracılık hukuku gereğince, tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları ÜFE'i geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. İşte konut kira zamları Şubat 2016..


Konut kira zamları!


Kiracılık hukuku gereğince, tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Kira zam hesaplamalarında ÜFE oranlarından bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı kullanılıyor. ÜFE oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. 


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,94 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,50 artış gösterdi.


Konut kira zamları hesaplama örneği;

2015 yılında kira sözleşmesi imzaladığınızı ve kira bedeli konusunda 800 TL'de anlaştığınızı düşünelim. Şubat 2016 tarihinde yenilenen kiralama dönemi için 800 TL üzerinden enflasyon oranında zam hesabı yapılıyor.


800 / 100 = 8

80 x 5,50 = 44 TL buna göre yeni zamlı kira bedeli 844 TL olarak hesaplanıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com