Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kira zammı hesaplama Ocak 2016!

Ocak ayında uygulanacak zam hesaplamasında kullanılacak ÜFE rakamları, 4 Ocak 2016 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. İşte konut kira zammı hesaplama Ocak 2016 örneği..


Konut kira zammı hesaplama Ocak 2016!


Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Yukarıdaki kanun maddesinde hangi ÜFE oranının hesaplamada kullanılacağı belirtilmiyor. Ancak bu konuda Yargıtayın almış olduğu karara göre on iki aylık ortalamalar konut kira zammında kullanılıyor.


Ocak ayında uygulanacak zam hesaplamasında kullanılacak ÜFE rakamları, 4 Ocak 2016 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Buna göre konuttaki kiracıya en fazla yüzde 5,28 oranında zam yapılacak.


Örnek konut kira zammı hesaplaması;

Mevcut kira bedeli 1000 TL olan bir kiracının yeni kira döneminde ödemek ile mükellef olacağı kira bedelini hesaplayalım;


Mevcut kira bedeli; 1000 TL

Zam oranı; yüzde 5,28

Zam bedeli; 52,8 TL

Zamlı kira bedeli; 1052,8 TL
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com