Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi alırken DASK zorunlu mu?

Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamıyor. Peki, konut kredisi alırken DASK zorunlu mu?


Konut kredisi alırken DASK zorunlu mu?


Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği gereğince tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamıyor.


Bu sigortalar hayat ve konut sigortası gibi sigortalar olarak karşımıza çıkıyor. Peki, normal şartlarda yapılması zorunlu olan DASK, konut kredisi alırken de zorunlu mu? Konut kredisinde DASK sigortası zorunlu mu, değil mi?


Yönetmelikte yer alan sigorta hükümleri zorunlu deprem sigortası olan DASK için geçerli olmuyor. DASK, yapılması zorunlu olan bir sigorta olup, konut kredisi sürecinde tüketici adına yapılıyor.


Depremin yol açtığı zararın karşılanmasını sağlayan bir sigorta ürünü olan DASK,  depremin meskenlerde neden olduğu maddi hasarlara karşı teminat sağlıyor. 


DASK sigortası 1 seneliğine yapılıyor. Sigorta sözleşmesinin her yıl poliçe süresi sona ermeden yenilenmesi gerekli oluyor. Ancak yenilenmemesi durumunda ise tüketiciye herhangi bir yaptırım uygulanmıyor. 


Sigortanın yenilenmesi herhangi bir hasar durumunda yapılacak teminatın bedelini yükseltiyor. Bu nedenle DASK sigortasının her sene yenilenmesi tüketici adına faydalı oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com