Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi başvuru şartları!

Konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin başvuruları ancak bankanın aradığı kriterlere uygunsa onaylanıyor. Peki, konut kredisi başvuru şartları nelerdir?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Konut kredisi başvuru şartları!


Konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin başvuruları ancak bankanın aradığı kriterlere uygunsa onaylanıyor. Bankalar bu süreçte, hem başvuru sahibinin kredi notunun yüksek olmasını hem de kredi kullanılmak istenilen evin özelliklerinin uygun olmasını istiyor.

 

Aksi halde kredi başvurusu onaylanmıyor. Peki, konut kredisi başvuru şartları nelerdir?


Kişinin Kredi Özgeçmişi

Mortgage almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi kredi notuyla ölçülür. Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlar.


Kişinin Toplam Geliri

Hemen hemen her banka sizin düzenli bir geliriniz olmasını ister. Düzenli geliriniz maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı olarak ifade edilir. Düzenli geliriniz ne kadar mortgage alabileceğinizi belirler.


Peşinat

Mortgage almak için taşınmaz malın %10-25'i oranında bir parayı peşinat olarak bankaya yatırmanız gerekebilir. Bu peşinat oranı bankadan bankaya değişmektedir.


Taşınmaz Malın Özellikleri

Taşınmaz mal banka tarafından mortgage'a teminat olarak tutulduğu için banka taşınmaz malda bazı özellikler arar. Gayrimenkuldeki bu özellikler Değerleme (Eksper) Raporuyla saptanır. Değerleme Eksper) Raporu bir binanın inşaat kalitesini, fiziki durumunu ve tamirat gereksimini, bina özelliklerini (ısıtma, kanalizasyon, v.s.), tapu kaydını, hisse payını ve piyasadaki yaklaşık değerini saptayan, yeminli bir uzman tarafından hazırlanır. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com