Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi çekenler dikkat!

İstanbul’da yaşayan bir vatandaş konut kredisi çekti. Kredi borcu devam ettiği sürede hayatını kaybetti. Aile, kalan borçla ilgili olarak hukuk mücadelesi başlattı.


Konut alma hayali kuranlar için emsal niteliğinde bir olay yaşandı. Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, İstanbul’da yaşayan bir vatandaş konut kredisi çekti. Kredi borcu devam ettiği sürede hayatını kaybetti. Borç da ailesine kaldı.


Aile hukuk mücadelesi başlattı 

Borçlu konuma düşen aile borcun ödenmesi için banka ve sigorta şirketine başvuru yaptı. Ancak olumsuz cevap aldı. Kredi kullanırken yaptırılan hayat sigortası 9 ay önce bitmiş ancak poliçe yenilenmemişti. Banka, sigorta şirketinin ödeme yapmadığını iddia ederek hukuk mücadelesi başlattı. 6 aylık sürenin geçtiğini ve yenileme yapılamayacağını savunan aile mahkemeye başvurdu. 


Yargıtay kararı bozdu

Tüketici Mahkemesi, banka ve sigorta şirketinin haklı olduğunu belirterek davayı reddetti, aile de Yargıtay’a başvuru yaptı. Yargıtay, ihtiyati sigortalarda kredi süresi içinde yenileme zorunluluğunun kredi kullanana, yenilemeye dair bilgilendirme yapma sorumluluğunun ise kredi kuruluşuna ait olduğunu ifade ederek olayda tarafların ortak kusurlu oldukları ve kusur oranlarının belirlenerek karar verilmesine karar verdi.


Bankaya 9 bin 758 lira ceza

Dava yeniden görüldü ve bilirkişi raporuna göre, banka yüzde 40 kusurlu bulundu. Mahkeme, bankanın 9 bin 758 lira tazminat ödemesine karar verdi. Kararda, avukatın güncelleme yaptığı yeni tazminat miktarı ile ilgili olarak ayrı bir dava açabileceği bildirildi.