Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi dosya masrafı iadesi 2017!

Yargıtayın almış aldığı karar gereğince tüketiciler, kendilerinden kesilen dosya masraflarının iadesini isteyebiliyor. İşte konut kredisi dosya masrafı iadesi 2017 işlemleri..


İster oturum amaçlı,ister yatırım amaçlı olsun ev satın almak için bankalardan kredi kullanan kimseler kredi çekerken birtakım masrafları da ödemek zorunda bırakılıyor.


Bankalar uzun vadede düşük faiz oranları ile daire sahibi olma fırsatı sunarken, bazı kesintiler yapabiliyor. Bu kesintiler arasında ne için alındığı belli olmayan dosya masrafları da yer alıyor.


Buna karşın Yargıtayın almış aldığı karar gereğince tüketiciler, kendilerinden kesilen dosya masraflarının iadesini isteyebiliyor. 


Konut kredisi için ödenen dosya masraflarının yüksek olması ve ne için alındığının belirtilmediği durumlarda tüketiciler tüketici hakem heyetine ya da tüketici mahkemelerine müracaat ederek iadesini isteyebiliyor.


Konut kredisi dosya masrafı iadesi için öncelikle bankadan hangi ödemenin ne için alındığına dair bir belge talep ediliyor. Bu belge üzerinde ne kadar dosya masrafı ödendiği belirtiliyor.


Söz konusu bedelin miktarına göre tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemelerine müracaat ediliyor. Söz konusu sınır her sene değişiyor.


2017 yılında bu sınır 2 bin 400 lira olarak belirlendi. Eğer dosya masrafı 2 bin 400 liradan düşükse tüketici hakem heyetine müracaat edilebiliyor.Tüketici hakem heyeti parasal sınırı 2017!Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com