Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi dosya masrafı iadesi dilekçesi 2017!

Konut kredisi kullanırken, tüketicilerden alınan dosya masrafları iade edilebiliyor. Bunun için tüketicinin tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine müracaat etmesi gerekiyor.


Konut kredisi kullanırken, tüketicilerden alınan dosya masrafları iade edilebiliyor. Bunun için tüketicinin tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine müracaat etmesi gerekiyor.


2017 yılı için tüketici hakem heyeti sınırı 2 bin 400 lira olarak belirlenniş olup; Eğer dosya masrafı 2 bin 400 liradan düşükse tüketici hakem heyetine müracaat edilebiliyor. Eğer bu bedelden fazlaysa tüketici mahkemesine müracaat ediliyor.


Konut kredisi dosya masrafı iadesi için bankadan kesilen tutarın tam miktarının öğrenimesi gerekiyor. Bunun için bankaya bir dilekçe gönderiliyor. Bankadan gelen cevaba göre müracaat edilecek tüketici kurumu belirleniyor.


Konut kredisi dosya masrafı iadesi dilekçesi 2017


............. Bankası A.Ş  Genel Müdürlüğüne


Talepte Bulunan : (İsim-TC Kimlik No-Adres-İrtibat Tel)


Konu   : Kredi masraflarının iadesi hakkında


Açıklamalar  :

Bankanızın .............. numaralı kredi müşterisiyim.


Bugüne kadar kullanmış olduğum her kredi işlemlerinde kredi-dosya masrafı ödemekteyim.


Yargıtay kararıyla; kredi-dosya masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle bankanızdan bugüne kadar kullanmış olduğum tüm kredilerin;


a. Sözleşmelerini,

b. Ödeme planı ve ödeme dekontlarını,

c. Kredi kullandırılması için bankanızca yapılması gereken zorunlu masrafların ayrıntılı dökümlerini ve yapılan masrafın belgesini,


tarafıma mail veya adresime bankacılık kanunu çerçevesinde verilmesini talep ederim. Cevap verilmemesi halinde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ve ilgili kurumlara şikayette bulunacağımı bildiririm.


Kullanmış olduğum kredilere ilişkin olarak On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının ödeme tarihlerinden itibaren yasal faizi ile tarafıma derhal iadesini, aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm. 

 

.../.../....

Ad, Soyad -İmza


Tüketici hakem heyeti parasal sınır 2017!


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com