Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi dosya masrafı tüketici hakları!

Yargıtayın aldığı karara göre, konut kredisi dosya masrafı ilgilisine iade edilebiliyor. İşte konut kredisi dosya masrafı tüketici hakları...


Konut kredisi dosya masrafı tüketici hakları!

Konut kredisi kullanırken bazı bankalar ne için aldığını belirtmeden dosya masrafı adı altında birtakım masraflar alınıyor. Ancak Yargıtayın aldığı karara göre, bu masraflar ilgilisine iade edilebiliyor.


Konut kredisi dosya masrafı tüketici hakları, Yargıtayın 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 10/B maddesinde almış olduğu karar kapsamında yer alıyor.


Buna göre, dosya masraflarının iade edilebilmesi için öncelikle ne kadar masraf adı altında ücretin tahsil edildiğinin belgesinin bankadan alınması gerekiyor.


Belgede belirtilen dosya masrafının tüketici hakem heyeti sınırını aşması halinde tüketici mahkemesine başvuruda bulunulabiliyor.


Kredi kullanılan kuruluştan alınan bilgi ve belgelere göre kesilen miktar 2.200 TL’nin altında olması halinde yaşanılan yerin ilçe kaymakamlığında bulunan hakem heyetine dilekçe ile başvuruda bulunulabiliyor. 


Ancak banka tarafından kesilen miktar 2.200 TL'nin üzerindeyse doğrudan Tüketici Mahkemesine başvuruda bulunulabiliyor.


Bankaya gönderilecek dilekçe örneği:


............. Bankası A.Ş  Genel Müdürlüğüne


Talepte Bulunan : (İsim-TC Kimlik No-Adres-İrtibat Tel)


Konu   : Kredi masraflarının iadesi hakkında


Açıklamalar  :

Bankanızın .............. numaralı kredi müşterisiyim.


Bugüne kadar kullanmış olduğum her kredi işlemlerinde kredi-dosya masrafı ödemekteyim.


Yargıtay kararıyla; kredi-dosya masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle bankanızdan bugüne kadar kullanmış olduğum tüm kredilerin;


a. Sözleşmelerini,

b. Ödeme planı ve ödeme dekontlarını,

c. Kredi kullandırılması için bankanızca yapılması gereken zorunlu masrafların ayrıntılı dökümlerini ve yapılan masrafın belgesini,


tarafıma mail veya adresime bankacılık kanunu çerçevesinde verilmesini talep ederim. Cevap verilmemesi halinde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ve ilgili kurumlara şikayette bulunacağımı bildiririm.


Kullanmış olduğum kredilere ilişkin olarak On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının ödeme tarihlerinden itibaren yasal faizi ile tarafıma derhal iadesini, aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm. 

 

.../.../....

Ad, Soyad -İmza


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com