Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi düşmeye devam edecek mi?

Konut kredisi faiz oranları 1,28'e kadar geriledi. Faiz oranlarındaki düşüşün konut satışlarına olumlu yansıması bekleniyor. Uzmanlar ev almak için en uygun dönem olduğunu belirtiyor.


Konut kredisi faiz oranları Mart ayına da düşüşle girdi. Ziraat Bankası ihtiyaç ve konut faiz oranlarını 1,28'e çekti. Faiz oranlarındaki bu düşüşün konut satışlarını artırması bekleniyor. 


Peki ev/konut almak için uygun zaman mı? Konut kredi faiz oranları daha da düşer mi? Konut alırken nelere dikkat etmeli? A Haber'de yer alan habere göre, Yatırım Uzmanı Taşkım Haşemoğlu ev alacakları uyardı...


''Ev almak için en uygun dönem''

Faizlerdeki düşüşün satışları olumlu etkileyeceğini söyleyen Haşemoğlu, ''Konut kredisi faiz oranlarının 1,28'e inmesi piyasada olumlu bir etki yarattı. Sektörde gözle görülür bir canlanma oluştu. Satışları ciddi anlamda artırması bekleniyor. Bu dönem ev almayı düşünenler için çok uygun bir dönem'' ifadelerini kullandı.


''Konut fiyatları artabilir''

Piyasanın canlandığını söyleyen Haşemoğlu, ''2018'in ikinci yarısında yaşanan sıkıntılar piyasının durgunlaşmasına neden olmuştu. 2019 itibariyle bu durağan dönemi atlatmaya başladık. Hükümetin ve bankaların faiz oranlarındaki desteğiyle de piyasada canlanma devam edecek. Bu dönemde konut fiyatlarının artması olağan, bu nedenle ev almayı düşünenler için en uygun dönem'' açıklamasında bulundu.


''150 bin TL'lik avantaj''

Düşen konut faiz oranlarıyla 500 bin TL'lik ev alanların 150 bin TL'lik kâr elde ettiğini söyleyen Haşemoğlu, şunları söyledi: ''Fazilerler düştükten sonra herkes ne kadar avantaj sağladığının farkında. 500 bin liralık bir konutta 150 bin liralık bir avantaj sağlanıyor. Bu dönemde hangi konut projeden alırsanız alın, alım avantajlarınızdan yararlanabilirsiniz.''


''Faizler Haziran ayına kadar düşecek''

Faizlerin düşmeye devam edeceğini belirten Haşemoğlu ''Sektördeki canlılığın ve hareketliğinin seçimden sonra da devam edeceğini düşünüyoruz. Haziran ayına kadar faiz oranların daha da düşmesini piyasasında daha çok canlanmasını bekliyoruz'' dedi.

Konut kredisi faiz oranları 1.28'e düştü!