Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi ekspertiz değerinin ne kadarıdır?

Taşınmaza ne kadar kredi çıkacağı ekspertiz raporuna bağlı oluyor. Peki, konut kredisi ekspertiz değerinin ne kadarıdır?Konut satın almak isteyen kimseler, bankalardan konut kredisi kullanmak isteyebiliyor. Konut kredisi başvuruları aranılan koşullara sahip olunması halinde onaylanıyor.


Taşınmaza ne kadar kredi çıkacağı ekspertiz raporuna bağlı oluyor. Ancak ekspertiz raporunda belirlenen değerin tamamına kredi verilmiyor. Peki, konut kredisi ekspertiz değerinin ne kadarıdır?


1 Ocak 2011 tarihinden itibaren geçerli olan uygulamaya göre, evin yüzde yüzüne kredi verilmiyor. 


3980 sayılı ve 16 Aralık 2010 tarihli Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararı gereğince bankalarda en fazla konut değerinin yüzde 75'ine kredi veriliyor. 


Örneğin ekspertiz raporu ile evin 100 bin TL değere sahip olduğunu düşünelim. Bu durumda tüketiciye maksimum 75 bin TL kredi veriliyor.


Bu oranın üzerinde banka, kişiye konut kredisi kullandıramıyor. Ancak, yapılan bazı uygulamalar ile konutun tamamına kredi kullanmak mümkün olabiliyor. 


Kullanılan yüzde 75'lik kredinin kalan yüzde 25'lik kısmı, ayrı bir kredi hesabı açarak ihtiyaç kredisi adı altında kredi kullandırabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com