Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi erken ödeme cezası yüzde kaç?

Konut satın alma sürecinde kredi borcunu erkenden ödeyen kimseler ceza ile karşılaşabiliyor. Peki, konut kredisi erken ödeme cezası yüzde kaç?


Konut kredisi erken ödeme cezası yüzde kaç?


Konut satın alma sürecinde bankalardan kredi kullanan tüketiciler ödeme planları dışına çıkarak kredi borcunu erkenden ödemek isteyebiliyor. Bu gibi durumlarda tüketici kredisi erken ödeme cezası ile karşılaşabiliyor.


Peki, tüketiciden kesilen bu konut kredisi erken ödeme cezası yasal mı? Konut kredisi erken ödeme cezası yüzde kaç?


Konut finansmanı yönetmeliği gereğince; Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmede yer verilmek suretiyle, tüketicinin borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödemesi durumunda, konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebilir. 


Erken ödeme tazminatı, tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez.

 

Erken ödeme tazminat tutarı, hiçbir şekilde tüketiciye yapılacak toplam indirim tutarını aşamaz. Oranların değişken olarak belirlenmesi hâlinde, tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilemez.


Tüketicinin borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödemesi durumunda, erken ödeme indirimi veya faiz hesaplanırken tüketicinin ödemeyi yaptığı tarih esas alınır. Bu tarih tüketici aleyhine olacak şekilde değiştirilemez.


Tüketicinin borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödemesi durumunda Ek-2’de yer alan hususlar dikkate alınır.


Konut finansmanı kuruluşları, faizin tamamının veya bir kısmının tüketiciden peşin olarak tahsil edildiği kredilerde, tüketicinin erken ödeme yapması halinde gerekli indirimi yapmak üzere bir sistem kurmakla yükümlüdür. Bu durumda, Ek-3’te yer alan hususlar esas alınır.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com