Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi erken ödeme indirimi!

Konut kredisi borcunun birkaç taksitini ya da tamamını erkenden ödemek isteyen tüketicilere belli oranlarda indirim uygulanıyor. İşte konut kredisi erken ödeme indirimi hesaplamaları..


 Konut kredisi erken ödeme indirimi!


Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği gereğince, tüketici, konut finansmanı kuruluşuna borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödeme hakkına sahip oluyor.


Konut kredisi borcunun birkaç taksitini ya da tamamını erkenden ödemek isteyen tüketicilere belli oranlarda indirim uygulanıyor. Konut kredisi erken ödeme indirimi hesaplama formülü de bu yönetmelikte açıklanıyor.


Bu hâllerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre bu maddede belirtilen hükümlere uygun olarak gerekli indirimi yapmakla yükümlü oluyor.


Tüketicinin erken ödemede bulunması durumunda kalan anapara borcu üzerinden, sabit faizli konut finansmanı sözleşmelerinde akdi faiz oranı ile, değişken faizli konut finansmanı sözleşmelerinde cari faiz oranı ile, sabit ve değişken faizin birlikte uygulandığı konut finansmanı sözleşmelerinde ise erken ödemenin yapıldığı tarihte geçerli olan faiz oranı ile bir önceki taksit tarihinden itibaren işleyen gün sayısı dikkate alınarak bulunacak faiz ve faiz üzerinden hesaplanacak vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler toplamı tüketiciden tahsil edilir. 


Tahsil edilen faiz ile vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler dışında kalan tutar, anapara borcundan düşülür. Bu durumda, kredi tipine göre değişiklik gösteren faiz oranı üzerinden, kalan taksit sayısı ve ödeme tarihleri değişmeden yeni taksit tutarı ve yeni ödeme planı oluşturulur. 


Ancak tüketicinin talep etmesi halinde taksit sayısı değişmeyecek şekilde erken ödemesi yapılan taksit sayısına göre ödemesiz dönem belirlenebilir veya tüketicinin yazılı talebi ve tarafların mutabakatı ile mevcut ödeme planından farklı taksit sayısı ve ödeme tarihleri de belirlenebilir. Bu fıkrada yer alan tüketicinin taleplerine ilişkin ispat yükü konut finansmanı kuruluşuna aittir.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com