Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi faiz oranları son 5 ayın en düşük seviyesinde!

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa, 2018 yılında yabancı yatırımcıların Türkiye‘de yaptıklarını konut alımlarını inceledi. İşte o veriler...


Konut kredisi faiz oranları 2018 Ekim ayından beri düşüşe başladı. Faiz oranlarında yaşanan düşüş trendi döviz kurunun da düşmesiyle hızlandı. Şubat ayının ilk haftasında 8 banka konut kredisi faiz oranlarını düşürdü.


Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 2.10’ye düştü. Bu oran 2018 Ağustos ayından sonra görülen en düşük seviye oldu. Güncel konut kredisi faiz oranları yüzde 1.68’e kadar düştü. Bu seviye ise 2018 Eylül ayından sonra beş aylık dönemde görülen en düşük oran oldu. En yüksek konut kredisi faiz oranı ise yüzde 2.7 olarak açıklandı.


5 yıl vadeli yüzde 1.68 faiz oranı ile 100.000 TL konut kredisi için konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık ödeme tutarı 2.650 TL olarak belirlendi. 5 yıl vade sonunda yapılan toplam geri ödeme miktarı ise 159 bin TL’ye karşılık geliyor. 100.000 TL’lik konut kredisinde faiz ödemesi sadece 59.000 TL oluyor. 


Son haftalarda konut kredisi faiz oranlarında yaşanan gerileme uzun aylardır konut alımını erteleyen vatandaşı harekete geçirdi. Yetkililer konut alacak vatandaşların faiz oranlarını hızla değerlendirmesi gerektiğini söyleyerek konut maliyetlerinin yüzde 60’ın üzerinde arttığını ve bu dönemde maliyet artışlarının henüz konut fiyatlarına yansımadığını ifade ediyor.


Son yılların verileri konut kredisi ve konut fiyat endeksleri incelendiğinde konut kredisi faiz oranları ile konut fiyatlarının ters orantılı hareket ettiği net şekilde görünüyor. 2018 Ağustos ayından itibaren artan konut maliyetlerine karşın konut fiyatlarında ciddi bir yükseliş yaşanmadı. Konut kredisi faiz oranları psikolojik seviyelere yaklaşmışken konut fiyatlarının artış öncesi son zamanlarını değerlendirmek faydalı olacaktır.