Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi faizi indirimi konut fiyatlarını artırdı mı?

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, konut kampanyalarının açıklanmasıyla birlikte ikinci el konut fiyatlarının son bir haftada yüzde 10 arttığını belirtti...


Kamu ve katılım bankalarının düşük faizli konut kredisi kampanyaları başlatmasıyla birlikte konut fiyatlarında artış yaşandı.

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa ve Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, konut kredisinde yapılan kampanyalara iilişkin Bloomberg HT'ye açıklamalarda bulundu.

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, konut kampanyalarının açıklanmasından sonra ikinci el konut fiyatlarında son bir haftada fiyatların yüzde 10 arttığını dile getirdi. 

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı da markalı konut firmalarının bu tarz fiyat artışlarına gitmediğini ve kampanyaların etkisiyle sektörün toparlanacağını ifade etti. 

Konut kredisi faizi indirimi konut fiyatlarını artırdı mı?

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, 3 kamu bankasının konut kredi faiz oranlarında indirim yapmasıyla yoğun bir talep oluştuğuna dikkat çekti. 

Aşa, kampanyanın bir yıl ödemesiz olması ve 180 ay vade imkanı sunulmasının konut alıcısı için oldukça cazip olduğuna vurgu yaptı. Fakat bu durumun bir takım fırsatçıların oluşmasına sebep olduğuna dikkat çeken Aşa, bu fırsatçıların anında piyasayı yükselttiğini belirtti. Hükümetin buna karşı da önlem aldığına dikkat çeken Aşa, "27 Mayıs'tan önceki fiyatlar geçerli olacak. Onun dışında fiyat artışı yapan projelere banka kredi vermeyecek.Tabii ikinci el konutta bunu tespit etmek kolay değil. Ancak çok bilinçli bir alıcı piyasaya çıkmaya başladı. İyice araştırmadan almıyorlar, yani birkaç tanesi artış yapsa bile devamı olmayacak. Birçok alıcı fahiş fiyattan almayacak" dedi.

Konut kredisi faizi indirimi konut fiyatlarını artırdı mı?

"FİYAT ARTIŞI ÖNGÖRÜLMÜYOR"

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı düşük faiz oranları kredi kampanyalarının da desteğiyle sektörün toparlanacağını dile getirdi. 

Kabadayı konuya ilişkin, "Kamu bankaları tarihin en düşük seviyeleri diyeceğimiz bir kampanya yaptı, özel bankaların da bunu takip etmesini umut ediyoruz. Markalı konut üreticilerinde fiyatlar internet sitelerinde, satış ofislerinde çok şeffaf biçimde yayınlanıyor, bu dönemde zam da öngörülmüyor" diye konuştu. Kampanyaya ciddi bir ilgi olduğunu belirten Kabadayı, bu kampanya dolayısıyla yaz aylarında sektörün hareketli geçeceğini kaydetti. 

Kabadayı pandemi sonrası yeni normalleşme süreciyle beraber konuta ilginin artacağını belirtti ve bu kampanyaların ciddi bir fırsat olduğunu, sektörün yılın 3. çeyreğinde ciddi bir şekilde toparlanacağına dikkat çekti.