Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi faizleri aşağı çekiliyor!

Başbakan Binali Yıldırım Ziraat Bankası'nın konut sektöründe stokları azaltmaya yönelik bir kampanya başlatacağını açıkladı...


Başbakan Binali Yıldırım Ziraat Bankası'nın konut sektöründe stokları azaltmaya yönelik bir kampanya başlatacağını açıkladı. Bankacılık kaynakları Ziraat Bankası ve sektörün önde gelen bankalarının da yer alacağı bir eylem planının bir kaç gün içinde açıklanacak. Bu kapsamda konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1 civarına indirileceği aktarıldı.


Konuya yakın kaynakların Reuters'a verdiği bilgiler kapsamında şu anda sektörde ortalama yüzde 1.25 seviyelerinde olan, hatta bazı bankalarda yüzde 1.35 seviyelerine kadar çıkan konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1 civarına çekilmesi bekleniyor.


Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre, konut satışlarında geçen yıl son çeyrekte başlayan düşüş eğilimi Mart ayında artış göstererek devam ederken; toplam konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14 geriledi. Yükselen kredi faizlerinin etkisiyle konut kredisiyle yapılan satışlarda ise çok daha sert düşüş gözlenirken, Mart'ta ipotekli satışlarda yüzde 35 düşüş kaydedildi. 


Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre, konut kredi faizleri 8.5 yılın zirvesinde. Konuya yakın bir kaynak, "Düşük bir faiz oranı olacak. Yüzde 1 civarı olacak. Yüzde 1'in altında bir rakam da belirlenebilir ancak henüz belirlenmedi. Şu anda üzerinde çalışılıyor" şeklinde açıklama yaptı. 


Bir başka kaynak ise sektörün büyük bankalarının da projede yer almak istediğini dile getirdi. Bugün Türkiye Bankalar Birliği'nin genel kurulunda konuşan Yıldırım da Ziraat Bankası'nın konut sektöründe stokları azaltmaya yönelik bir kampanya başlatacağını duyurmuştu.


Genel Kurul'un ardından başbakanla bir araya gelen bankacıların konuyla ilgili detayları görüştüğü belirtiliyor.