Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi faizleri en düşük seviyeyi gördü!

Merkez Bankası verilerine göre 8 Şubat'ta yüzde 23.55'e gerileyen konut kredisi faizleri 7 Eylül 2018'den beri en düşük seviyeyi gördü.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın cuma günü yaptığı, "Faizlerdeki düşüş iyi ama yeterli değil. Nisan ayında enflasyonun düşmesiyle faizlerin de çok daha sert düştüğünü göreceğiz" açıklaması üzerine önümüzdeki sürecin rotası çizildi. 


Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre Ağustostaki kur saldırısının ardından açıkladığı Yeni Ekonomi Programı ile Türkiye'de kredi faizlerinde düşüş hızlandı. 


21 Eylül 2018'de yüzde 38.37'ye çıkan ticari kredi faizleri, 8 Şubat 2019 tarihi itibarıyla yüzde 23.31 ile 27 Temmuz 2018 yılından beri en düşük seviyeye düştü. Geçen yılda faizdeki hızlı artışın etkisiyle ipotekli konut satışları hız keserken, son dönemde burada da ibrenin aşağı doğru çevrildi.


Merkez Bankası verilerine göre 26 Ekim'de yüzde 29.28'lere ulaşan konut kredisi faizi, 8 Şubat'ta yüzde 23.55'e gerileyerek 7 Eylül 2018'den beri en düşük seviyeye düştü.


Enflasyonda düşüşün hızlanmasının planladığı önümüzdeki süreçte faizdeki gerilemenin belirginleşeceği kaydediliyor. Merkez Bankası'nın likiditeyi rahatlatmak için hafta sonunda attığı zorunlu karşılık oranlarını düşürme operasyonu benzeri hamlelerin bankaların eli rahatlayacak. Analistler, bu durumun faizlere de yansıyacağını düşünüyor.