Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi ferdi kaza sigortası zorunlu mu?

Banka kendisini ve konut kredisi kullanan tüketicisini güvence altına almak için bazı sigortalar yapmak isteyebiliyor. Peki, konut kredisi ferdi kaza sigortası zorunlu mu?


Konut kredisi ferdi kaza sigortası zorunlu mu?


Konut kredisi, bankalar tarafından konut kredi başvurusu onaylanan kimselere veriliyor. Ancak banka kendisini ve tüketicisini güvence altına almak için bazı sigortalar yapmak isteyebiliyor.


Konut kredisi için yapılan sigortalar arasında DASK, konut sigortası, hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası da yer alıyor. Bu sigortalardan bazısı zorunluyken, bazıları isteğe bağlı olarak yapılıyor. Peki, konut kredisi ferdi kaza sigortası zorunlu mu?


Konut kredisi ferdi kaza sigortası isteğe bağlı olarak yapılan sigortalar arasında yer alıyor.


Ferdi kaza sigortası bazı bankalar tarafından kredi kullandırımı sırasında talep edilen ve kaza durumlarında kişinin zararlarını teminat altına alan bir sigorta türü olarak tanımlanıyor.


İhtiyaç ve konut kredisinde yaptırılması zorunlu değildir, ancak bankalar tarafından hayat sigortasını maliyetli bulan tüketicilere önerilen bir alternatif oluyor.


Buna karşın birtek DASK olarak bilinen zorunlu deprem sigortası aslında konut kredisi alırken yaptırılması gereken tek zorunlu sigorta oluyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com