Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi hayat sigortası zorunlu mu?

Konut kredisi kullanma sürecinde tüketicilere yapılan sigortalar arasında hayat sigortası da bulunuyor. Peki, konut kredisi hayat sigortası zorunlu mu?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Konut kredisi hayat sigortası zorunlu mu?


Konut kredisi kullanma sürecinde tüketicilere yapılan sigortalar arasında hayat sigortası da bulunuyor. Hayat sigortası ile kredi kullanan kişinin vefatı durumunda kalan borç teminat altına alınıyor. 


Bu nedenle vefat ihtimalini düşünen ve öldükten sonra geriye borç bırakmak istemeyen tüketiciler hayat sigortasını yaptırmak isteyebiliyor. Peki, tüketici bu sigortayı yaptırmak istemezse ne olur? Konut kredisi hayat sigortası zorunlu mu?


Konut kredisi hayat sigortası zorunluluğu:

Konut kredisi hayat sigortası zorunlu olmayan sigortalar arasında yer alıyor. Bu sigorta ancak tüketicinin talebi ile yapılıyor.


Konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kredi kullandırılması, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, sahip oldukları konutların teminatı altında tüketicilere kredi kullandırılması ve bu kapsamdaki kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kredi kullandırılması için düzenlenen sözleşmelere uygulanan yönetmelik gereğince, hayat sigortasının zorunlu olmadığının yazılması gerekiyor.


Bu ibarenin bilgi formunun ön yüzünde yer alacak şekilde en az on altı punto ve koyu siyah harflerle, hayat sigortası, konut sigortası gibi yapılması isteğe bağlı sigortaların yaptırılmasının zorunlu olmadığına dair şeklinde olması gerekiyor.


Hayat sigortasının iptali..

Krediyi çekerken imzalatılan sözleşmede sigorta alınacağına ilişkin hükmün bulunması halinde bile bu durum yerine göre tüketici hakem heyeti ya da tüketici mahkemesi nezdinde dava açılarak iptal ettirilebiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com