Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi minimum peşinat oranı nedir?

Konut kredisi, gayrimenkul ipoteği karşılığında konut sahibi olmak isteyenlere sunulan kredi türü oluyor. Peki, konut kredisi minimum peşinat oranı nedir?


Konut kredisi minimum peşinat oranı nedir?


Konut kredisi, banka ve finans kuruluşlarının, gayrimenkul ipoteği karşılığında konut sahibi olmak isteyenlere sunduğu kredi türü oluyor.


Bankalar tarafından verilen konut kredisi, diğer kredilere oranla daha uzun vadeli ve daha düşük faiz oranlı oluyor. Konut kredisi başvuruları bazı koşullarda onaylanıyor.


Konut kredisi almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi kredi notuyla ölçülüyor. Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlıyor.


Ancak konut kredisi taşınmaz değerinin tamamına verilmiyor. Peki, konut kredisi minimum peşinat oranı nedir nedir?


Konut kredisi minimum peşinat oranı..

18 Aralık 2010 tarih ve 27789 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Ocak 2011'den itibaren uygulanan kararda "Konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kullandırılacak krediler ile konut teminatı altında kullandırılacak tüketici kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının yüzde 75 ile sınırlandırılmasına karar alınmıştır." hükmü yer alıyor.


Konut kredisi minimum peşinat oranı yüzde 75 olup; evin değerinin en fazla yüzde 75'ine konut kredisi veriliyor. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com