Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut kredisi peşinat oranı düştü mü?

Dün Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapıldı. Peki, konut kredisi peşinat oranı düştü mü?


Dün Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapıldı. Söz konusu değişikliklerde konut kredisi hariç tutulurken, konut teminatlı kredilerin oranında düzenleme yapıldı.


Bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yönetmeliğine göre tüketicilerin kullandığı konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75'ten yüzde 80'e yükseldi.


Konut teminatlı kredi tüketicilerin, nakit ihtiyacını karşılamak için sahip oldukları konutu teminat göstererek kullandıkları yüklü kredi oluyor.


Teminat olarak gösterilen konutun ekspertiz değerinin en fazla yüzde 75'ine kadar kredi kullanabiliyordu. Yapılan düzenleme ile bu oran yüzde 80'e çıkarıldı.


Ancak konut kredisinde bu oran yüzde 75 olarak kaldığı için konut kredisi peşinat oranı da değişmemiş oldu.


Konut teminatlı kredilerde vade süresi de 36 aydan 48 aya yükseldi. İlgili maddenin yayımı tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilecek. 


Yeniden yapılandırma kapsamında borçluya ilave kredi kullandırılması halinde ilave kullandırılan kredinin vadesi kırk sekiz ayı aşamayacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com